PROCAM Agronomia Sukcesu > Aktualności > Komunikaty fitosanitarne > Zagrożenia w uprawach rzepaku i zbóż

Zagrożenia w uprawach rzepaku i zbóż

Doradcy PROCAM sygnalizują zagrożenia w uprawach rzepaku i zbóż.

Na dzień dzisiejszy mamy, tak jak pisaliśmy, od 3 dni dość intensywne wyloty chowaczy łodygowych w stosunku 3 do 7 chowacza brukwiaczka do chowacza czterozębnego. Jak widać na zamieszczonych zdjęciach mamy także już śladowe naloty takich szkodników jak skrzypionka zbożowa oraz słodyszek rzepakowy. Oprócz tych standardowych owadów warto zwrócić uwagę na obudzone już różnokolorowe pluskwiaki, jak i zawsze o tej porze oleicę krówkę. Tam gdzie w zeszłym roku mieliśmy duże porażenie przez muchówki pryszczarka zbożowego możemy się spodziewać bardzo dobrego przezimowania przez larwy tego szkodnika.

Odnośnie sygnalizacji zagrożeń to należy zwrócić uwagę na dużą ilość materii organicznej/słomy porażonej przez różnego rodzaju owocniki, w tym wypadku owocniki workowe brunatnej plamistości liści pszenicy. Przy tak dużym uwodnieniu pozostawionej ścierni, owocniki mogą szybko pękać, a zarodniki skutecznie infekować rośliny, szczególnie osłabionych zbóż.

Proszę zobaczyć jak w przypadku mszycy śliwowej wygląda zasada szybkiej sygnalizacji zagrożenia. Na ten czas mamy tylko mszycę, samicę tzw. założycielkę rodu. Teraz jedna a za kilkanaście dni będą ich tysiące – to teraz jest najlepszy czas na ich zwalczenie nie dopuszczając do ich dalszego rozwoju. W dalszym ciągu mamy sprzyjające warunki pogodowe dla rozwoju grzybów patogenicznych zarówno w zbożach, jak i rzepaku. Należy zwrócić uwagę na dorodne skupiska owocników/zarodników rdzy brunatnej oraz sklerot wytworzonych przez grzybnie pałecznicy zbóż i traw.

Poniżej również zdjęcia chwastów jednoliściennych pomogą w diagnozie miotły zbożowej oraz wyczyńca.

Masz pytania odnośnie prowadzenia upraw? Zapraszamy do kontaktu z Doradcami PROCAM – jesteśmy na terenie całego kraju.

 

 

środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa, o których mowa na etykiecie.